Akce, která se konala dne 7.9.2019 v areálu Speciální základní škola a Praktické školy, byla velmi úspěšná zúčastnilo se jí 500 lidí, závodníků 79. Jedná se o aktivitu, která se pořádá v zrekonstruovaném areálu základní školy Speciální na Severní Terase v Ústí nad Labem. Cílem je pozvat běžné občany na půdu speciální školy s podtitulem “Nebojte se handicapu”. V prostorách školy se mohou účastníci zapojit do různých činností a také využít bezplatnou nízkoprahovou poradnu s odborníky speciálně pedagogického centra. Akce ukazuje, že škola může být komunitním centrem pro volnočasové aktivity a není pouze vzdělávací institucí. Vlajkovou lodí této, již tradiční aktivity, je charitativní běh pro Školu hrou. V letošním roce se podařilo položit základní kámen nové tradici, ve spolupráci s organizací Černí Koně, organizováním závodu handbiku. Začátkem spolupráce je také věnování handbiku základní škole, která zřídí půjčovnu handbiku pro širokou veřejnost. Společná sportovní aktivita otevřela nové možnosti pro pořádání obdobných akcí a ukázala veřejnosti, že i handicapovaní mohou se svou rodinou strávit den plný pohybových aktivit. Tomuto faktu jistě přispívá i poloha školy, která se nachází v bezprostřední blízkosti běžeckého okruhu, který je součástí parku na Severní Terase. Ani nadšení pořádajících a vynikající poloha nemůže však zajistit úspěšnou akci bez významné podpory sponzorů, jejichž podpory si velmi Vážíme a vnímáme, že spolupráce s nimi je nenahraditelná. Vybrané peníze se použijí na zakoupení rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. V pořádání takových akcí vidíme smysl a věříme, že se jí podaří uspořádat i v následujícím roce.

Pokud jste nikdy nevyzkoušeli handbike, věřte, že je to pořádná dřina. Ale pokud máte paralympijské ambice, musíte zvládnout i pět koleček kolem parku, celkem 6,5 km. Představte si, že jedenáctiletá Alex Borská to zvládla za 32:21,8, těsně, ve finiši, porazila Adama Kuthana, který ze začátku závodu vedl. Třetí byl Bohumil Bretschneider, dále Michal Tereska, Anna Kateřina Hrdinová a Lukáš Kulhánek. Závod se jel naplno, na mokré trase došlo v zápalu boje i k překlopení. Handbiky představil v Ústí Paracycling team Černí koně, jeden z handbiků, krásný modrý, pak bezplatně zapůjčil ředitel organizace Tomáš Pouch do trvalého užívání Speciální ZŠ Pod Parkem. Handbike převzala ředitelka školy Martina Brhelová, budou na něm trénovat všichni, především děti s hendikepem dolních končetin.

“Bylo to úžasné, za rok bych chtěla mít takové dva pilíře této akce, pozvat na závod handbiků závodníky z celé republiky a vedle toho pak běžecký závod,” řekla nám ředitelka školy.

Ve zmiňovaném běžeckém závodě zvítězil letos Miroslav Matěcha před Pavlem Kvášem a Milanem Dufkem, které rozsoudila až cílová kamera. V ženách nakonec Marcela Butalová zdolala Kamilu Turkovou, třetí byla Michaela Topinková. Celý den rámovaly dětské závody, závody vozíčkářů, ale třeba také štafety, kterých se zúčastnili ústečtí basketbalisté. Popřemýšlejte, jestli tuto skvělou akci nepodpoříte účastí na příštím, již 4. ročníku.

VÝSLEDKY PODLE KATEGORIÍ

FOTOGALERIE ROČNÍKU 2019

VIDEOREPORT

PARTNEŘI ROČNÍKU 2019

SPORTOVNÍ PARTNEŘI 2019